Колпоскопията е метод, чрез който се установяват в най-ранна фаза предраковите и други изменения на маточната шийка.
Методът се основава на туширане на маточната шийка и влагалището с 3 % разтвор на оцетна киселина. Белтъците на клетките, които се различават от нормалните, влизат в реакция с оцетната киселина и се оцветяват по различен начин от последните и формират т. нар. колпоскопски атипизъм. Най-често атипичните (различните от нормалните клетки) клетки се оцветяват в бяло (находката се обозначава като левкоплакия или бял епител), но могат да образуват ,,мозайка”, ,,пунктирана зона„ или ,,съдов атипизъм”. Тези изменения стават видими благодарение на оптична система, която след използване на светлинен източник увеличава образа до няколко десетки пъти. Този образ може да се наблюдава през окуляр или директно да се визуализира върху монитор (нарича се видеоколпоскоп), откъдето находките се гледат в реално време от гинеколога и пациента. Колпоскопията може да се разпечата в момента на прегледа на специална цветна гланцирана хартия или да се дигитализира –да се запази, да се изпрати чрез имейл или да се качи на електронен носител (USB). По този начин, в реално време, още в момента на прегледа, пациентката получава информация за състоянието на маточната шийка по отношение на възможни предракови изменения.
Липсата на колпоскопски атипизъм означава, че пациентката е здрава и в рамките на 1 година не се налагат други прегледи или колпоскопия. Това е т.нар. висока специфичност или висока негативна предиктивна стойност на метода, която всъщност го прави толкова ценен. По този показател колпоскопията е много по-ценен метод от цитонамазката и сходен по специфичност с HPV-тестуването.
От своя страна HPV-тестуването към високорискови онкогенни щамове може да е негативно (не се установяват HPV-човешки папиломен вирус ДНК от рисковите щамове) или положително спрямо някои онкогенни щамове. При негативни резултати HPV-тестуването има висока специфичност и гарантира липсата на предракови изменения поне 1 година напред. Недостатъкът на този метод е, че е много скъп, а освен това при положителен резултат дори само към един от многото HPV щамове се налага колпоскопия и цитонамазка.
Цитонамазката е друг метод за скрининг на предракови заболявания. Нормалната цитонамазка не означава липса на предракови изменения. Особено при млади девойки с неукрепнал имунитет може да се наблюдава колпоскопски атипизъм при нормална цитонамазка, т.е цитонамазката е метод с по-ниска специфичност от колпоскопията и HPV-тестуването.
От друга страна, при абнормна цитонамазка (>=IIIA група) задължително се извършва колпоскопия. Колпоскопията от своя страна също има ограничение – не може да визуализира канала на маточната шийка в дълбочина. Затова е уместно и препоръчително двата метода (колпоскопия и цитонамазка) да се извършват паралелно веднъж на 1 или 2 годишно.
При жени в менопауза, цитонамазката трябва да се взема веднъж годишно. Нормална цитонамазка (I и II група) и нормална колпоскопия гарантира липсата на предраково заболяване.
В МЦ „Проф. Корновски“ провеждаме колпоскопията чрез видеоколпоскоп е от немския лидер в колпоскопията, Leisegang. Апаратът е окомплектован с компютър, 21‘‘ монитор и специализиран софтуер. Той дава възможност за 30 пъти максимално увеличение, без нарушаване качеството на образа. Със своята уникална оптична система, софтуер и приложения, както и благодарение на системата от светлинни филтри, апаратът може да визуализира и установи дори на най-малките и едва доловими изменения на маточната шийка и ендоцервикалния канал. Тези изменения могат да бъдат документирани и обект на проследяване, а също така да се диагностицират хистологично чрез щипкова бопсия.
За записване на преглед с дигитален видеоколпоскоп, молим да се свържете с нас на телефон +359 88 2 040 451 или имейл mckornovski@abv.bg.