Генитален пролапс, цистоцеле или ректоцеле са наименования на гинекологични заболявания, при които в следствие на отслабена съединителна тъкан, пикочният мехур или ректумът се смъкват към входа на влагалището(1). Проявяват се при: вродена слабост на съединителната тъкан; системен тежък физически труд; поредица от усложнени вагинални раждания или такива, при които плодът е значително по-голям; намалена продукция на естроген в следствие на настъпване на перименопауза или менопауза. Заболяването се наблюдава в 4 фази, като във всяка следваща свличането на съответния орган е по-осезаемо. В последните две, пикочният мехур или ректумът се подават като мека подутина от влагалищния вход. Най-често генитален пролапс се наблюдава при жени над 40-45 години като последните две фази са по-характерни за възраст 60+. Не са редки случаите и на жени под 40-45 години, имащи първа или втора степан на генитален пролапс. Симптомите са свързани с чувство на тежест, пълнота или наличие на мека подутина във влагалището, проява на различни степени на инконтиненция, неконтролируемо изпускане на газове и/или дефекация, и трудно изпразване на мехура. В последните две, симптомите са свързани и със затруднена дефекация или невъзможност за уриниране, тъй като свличането във влагалището е прекалено голямо и се образува джоб, от който трудно се извеждат отпадните продукти на отделителната система.
Подобно на инконтиненцията и повечето гинекологични заболявания нарушаващи дамския комфорт, гениталният пролапс е самотно и „тайно“ заболяване. Започващо с липса на удоволствие по време на полов контакт и лека до умерена форма на инконтиненция, той често бива приет от дамите като последствие от раждането на дете или нормалното стареене. В нации, в които профилактичните гинекологични прегледи не са се превърнали в задължителна за спазване традиция, той често се установява в последните му 2 фази. Заболяването не е с летален изход, но може да доведе до поява на други заболявания, поради настъпване на проблеми в отделителната система.
До 2012-2013 година(2), лечението на генитален пролапс е свързано с упражненията на Кегел, поставяне на сменяеми поддържащи песари и различни по вид хирургични интервенции. Първоначално поддържащите песари са широко използвани, тъй като са по-малко инвазивни, но честите прояви на усложнения и странични ефекти като инфекции, кървене и болка насочват лекари и пациенти към оперативния подход. Това води и до увеличаване употребата на полипропиленови импланти под формата на мрежа, които се поставят хирургично. За съжаление този метод също дава множество странични ефекти, поради поставянето на чуждо тяло. В следствие на този факт, той е обявен от FDA (американската служба за контрол на храните и лекарствата) за високо-рисково медицинско средство със степен на риск III (class III) от три възможни(3).
През 2012 година(4), д-р Урша Бизджак-Огринч и д-р Сабина Сенар провеждат 2 изследвания с лазерни лечения, с Er:Yag лазер oт Fotona, съответно върху 28 и върху 61 пациента. Изследванията са проведени в Словения, в съответствие с директивите на ЕС, местното законодателство и етичните стандарти за провеждане на изследвания върху доброволци, описани в Хелзинската Декларация. Резултатите показват, че след провеждането на лазерното лечение (най-често след 3 или 4 манипулация), над 95% от пациентите и в двете проучвания получават подобрения в различни степени. Те също така доказват, че поради спецификата на лазерното лечение, процедурите с Er:Yag лазер нямат странични ефекти. Тези изследвания поставят новата процедура предлагана от лазерите на Fotona, ProlapLase® като ефективен метод за лечение на генитален пролапс. При ProlapLase®, се провеждат третирания на вагиналния канал, вестибюла и входа на влагалището с лазерен лъч, който не причинява карбонизация или аблация на тъканите (не прогаря и не наранява), а предизвиква контролиран термален ефект, с който стимулира образуването на съединителна тъкан. По този начин се избягва риск от перфорация със случайни лезии в уретрата, пикочния мехур или ректума. Благодарение на ProlapLase® и Fotona, в МЦ „Проф. Явор Корновски“ имате възможност да решите проблема с гениталния пролапс, без да се налага хирургична намеса. Ефектът на 4 третирания продължава 18-24 месеца, като пациентът следва да се подлага на ProlapLase веднъж годишно, с цел поддръжка на резултатите. Лечението е амбулаторно, (не изисква болничен престой), неинвазивно, без възстановителен период, безболезнено и резултатно.
Процедурата дава отлични резултати при млади жени, след раждане и приключени репродуктивни планове, имащи лека или умерена степен на спадане на влагалищните стени (I и II степен). С нея, в тези 2 стадия може да се предотврати прогресията на свличане и необходимостта от оперативно лечение. С 3 сеанса, по 1 на месец се осигуряват отлични резултати, избягвайки се рисковете от оперативно лечение като болка, инфекция, кървене или неудовлетвореност от оперативните резултати. За да затвърдим резултатите, от МЦ „Проф. Явор Корновски“ ви подаряваме 4 процедура, която се извършва 6 месеца след края на лечението.
Цени за ProlapLase®, както и за останалите процедури провеждани с Er:YAG лазера от Fotona, ще откриете на следния линк: https://yavorkornovski.bg/tseni/tseni-za-estetitchna-ginekologiya/
Източници:
- Thakar R, Stanton S. “Management of genital prolapse.” – BMJ. 2002 May;324(7348):1258–62.
- Bizjak-Ogrinc U, Senčar S. – “Non-ablative vaginal erbium YAG laser for the treatment of cystocele” – Ital Journal og Gynaecol Obstet 2017; 29(1):19-25.
- fda.gov
- Urska Bizjak-Ogrinc, Sabina Sencar – „Laser Treatment of Higher Grade Cystocele.“ – J LA&HA – J Laser Health Acad 2013; 2013(1):S22