Ракът на маточната шийка (РМШ) има свои предшественици, т.е. клетъчни промени, които предшестват възникването на същинския инвазивен РМШ.
Тези клетъчни изменения се наричат дисплазии или предракови заболявания: CIN (в Европа) и SIL (в САЩ) и биват 2 вида:
- Лека степен (нискостепенна дисплазия) CIN1/LSIL (low grade SIL)
- Тежка степен (високостепенна дисплазия) – CIN2, CIN3 / HSIL (high grade SIL)
От своя страна предраковите заболявания се причиняват от човешки папилома вируси – human papilloma virus (HPV). Само високорисковите HPV щамове са отговорни за прогресията на заболяването до рак.
Съществуват над 200 различни щама HPV, но само 12 щама (HPV-16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59) са отговорни за възникването на РМШ, т. нар. онкогенни щамове.
Налице са неоспорими доказателства за връзката на конкретни щамове с развитието на РМШ:
- Приблизително 50% от раковите заболявания на маточната шийка се дължат на HPV-16 и 20% на HPV-18.
- При жените с рак на маточната шийка HPV-16 е и най-често срещаният тип, последван от HPV-18. Заедно те представляват 70% от случаите на рак на маточната шийка по света.
- Когато се добавят HPV-31, 33, 35, 45, 52, 58, тези 8 най-често срещани типа HPV предизвикват 90% от рака на маточната шийка в световен мащаб.
- При жените с HSIL HPV-16 остава най-често срещаният досега, но значението на HPV-18, 31, 33 и 58 типове варира значително в зависимост от региона.
Опитът ми показва, че високостепенните или тежки предракови заболявания – CIN2, CIN3 или най-общо HSIL се причиняват основно от следните щамове HPV: 16, 31, 33.

По литературни данни, а и моите наблюдения потвърждават факта, че силно онкогенните щамове HPV-45 и HPV-18 не са силно разпространени в България. Предстои да обработя данните за 3-годишен период на базата на моя опит, кои щамове в каква честота се откриват при тежките предракови заболявания на маточната шийка.
Онкогенните-12 и всички други (над 200) щама се срещат по полов път. Срещата с който и да е от тези вируси не означава, че ще се развие непременно тежко предраково заболяване, което да бъде предпоставка за прогресия до рак. Локалната имунна система във влагалището на жената се справя в над 90% от тези срещи. За възникването на инфекция са необходими допълнителни рискови фактори, а именно:
Рискови фактори за HPV инфекция
- Сексуално поведение (ранно започване на полов живот и повече сексуални партньори)
- Тютюнопушене
- Имуносупресия или незряла локално имунна система
- Други упорити и хронични влагалищни инфекции
Дори да възникне HPV инфекция, това не означава, че ще се развие предраково заболяване, т.е. клетките ще започнат да се делят неконтролируемо, т.е. ще настъпи т. нар. “ракова трансформация на клетките”.
Основните 2 фактора за промяната на клетката в посока предрак-рак са:
- Продължителност на инфекцията
- Онкогенност на щама причинител
Съществува взаимна връзка между тези два фактора: най-онкогенните щамове: HPV-16 HPV-33, HPV-31 обикновено причиняват и продължителна инфекция, която отключва клетъчни промени, които по-късно прогресират в рак, ако не бъдат открити и лекувани.
Тази особеност в процеса на ракова трансформация на РМШ е в основата на превенцията на това заболяване, за разлика от другите онкологични болести.
Всички права запазени © Явор Корновски, 2025