Skip to main content

Ракът на маточната шийка (РМШ) е единственото злокачествено заболяване, което може да се профилактира. Това става чрез първична и вторична профилактика. Двата вида профилактика предпазват от развитие на РМШ поотделно и се основават на два безспорни научни факта:

  • Инфекцията с онкогенни щамове (основно 16, 31, 33 щам) на човешкия папилома вирус HPV, променя нормалната клетка в предракова, т.е. възниква предраково заболяване на маточната шийка, което се превръща в рак с течение на времето.
  • Времевата рамка на този процес е 2 до 10 години, което дава възможност за диагноза на предраковите заболявания, които се лекуват успешно в амбулаторни условия с локална анестезия и без усложнения и без премахване на детеродни органи.

Първичната профилактика се основава на ваксина срещу 7 онкогенни щама, които най-често водят до РМШ, т.е. предпазва от инфекция с онкогенните щамове.

Вторичната профилактика се основава на диагностика и лечение на тежките предракови форми, преди да се превърнат в рак.

В природата са открити над 200 щама HPV, от които 12 до 14 са онкогенни, т.е. са отговорни за туморната трансформация на нормалната клетка на епитела на маточната шийка. От тях щамовете HPV-16, 18, 31, 33 и 45 причиняват 90 % от случаите с РМШ. За да се стартира процесът по туморна трансформация, са необходими следните фактори:

  • Експозиция, т.е. среща с някои от гореспоменатите щамове (става по полов път)
  • Развитие на инфекция
  • Устойчивост на инфекцията във времето

Дали ще се развие инфекция и дали тя ще просъществува във времето (1-2 години), зависи от локалния имунитет на съответния индивид.

Факторите, които могат да намалят този локален имунитет, са:

  • Тютюнопушене
  • Прием на кортикостероиди
  • Автоимунни заболявания
  • Хронични вагинални инфекции

Хроничните вагинални инфекции променят микробиома на влагалището и неговите съпротивителни сили спрямо вируси, в това число и HPV.

Първичната профилактика или ваксинацията е насочена към първата стъпка (експозицията), а именно срещата с онкогенен щам при воденето на полов живот.

Вторичната профилактика е насочена към откриването и лекуването на вече възникнали тежки предракови заболявания във времевата рамка преди да са се превърнали в инвазивен рак.

Вторичната профилактика играе ключова роля в борбата срещу РМШ и неговото ограничение в условия на неваксинирана популация.

В отделни публикации ще разгледам тези два вида профилактика, които могат да доведат до изкореняване на това заболяване, цел, която е напълно постижима. Доказателство за това са честотата на РМШ в страни като Австралия, Нова Зеландия, Канада, Израел и Скандинавските страни.