Skip to main content

Ракът на яйчника (РЯ) заема 3-то място по честота сред злокачествените заболявания на женските полови органи (ЖПО) след рака на матката и на маточната шийка.

Въпреки че е 3-ти по честота, РЯ заема 1-во място по смъртност от онкогинекологичните заболявания. Причината за високата смъртност е късното му откриване – едва в III или IV стадий. Първата причина за късното откриване е, че тогава се появяват симптомите и се поставя диагнозата. Коварното при този рак е, че в ранните стадии липсват симптоми и диагнозата може да се постави само при редовен профилактичен преглед с насочено онкогинекологично мислене и ехографска оценка на яйчниците.

Друга особеност е, че жените, които са засегнати от РЯ са предимно в менопауза. За съжаление, битува схващането, че след като настъпи менопауза и една жена няма гинекологични оплаквания, не се налага ежегоден профилактичен преглед. Това е втората причина за късното откриване и съответно висока смъртност на РЯ.

От фигурата се вижда, че едва 13% от случаите с РЯ са под 45 г., а средната възраст, на която се поставя диагнозата, е 63 г. Най-често диагноза РЯ се открива между 55 г. и 64 г.

Източник: Ovarian Cancer Research Alliance

Симптомите, които карат жените да посетят лекар, са следните:

  • Подуване на корема
  • Отслабване на тегло
  • Гастроинтестинални оплаквания – гадене, безапетитие, тежест след нахранване

Яйчниците са разположени в коремната кухина, където големите пространствени възможности позволяват на туморите и кистите да растат до значителни размери, преди да се появят симптоми на притискане на съседни органи.

Раковите клетки се “излющват” от повърхността на яйчника, циркулират свободно в коремната кухина и “полепват” по обвивката на коремната кухина, наречена перитонеум, и така формират типичните за РЯ перитонеални метастази. Те водят до патологично увеличаване на течността в коремната кухина, понякога до 6-10 литра. Тази течност се нарича асцит и причинява гореописаните симптоми. Наличието на асцит поставя пациента в III – IV стадий. Доказано е, че 70% от новооткритите случаи на РЯ са в тези стадии. Това е причината за ниската преживяемост и заемането на 1-во място по смъртност на това заболяване, въпреки, че е 3-то по честота.

Редовният качествен ежегоден гинекологичен преглед, при който целенасочено се описва състоянието на яйчниците с ехограф, може да диагностицира начални форми на РЯ, които са напълно лечими.

Наличието на яйчникова киста над 3 см в менопаузата изисква хирургично премахване, за да се изпрати за хистологично изследване. На помощ на диагнозата са и т. нар. туморни маркери, които играят само допълваща, а не основна роля.

РЯ, освен че засяга основно жени в менопауза, има увеличена вероятност да възникне при следните случаи:

  • Жени с рак на млечната жлеза
  • Жени с рак на орган от стомашно-чревния тракт – дебело черво, стомах, ректум
  • Жени фамилно обременени с роднини, страдащи от гореописаните или други злокачествени заболявания

При тези рискови групи се препоръчва по-често от веднъж годишно извършване на качествена ехография на яйчници, малък таз и корем.