Какво е предраково заболяване на маточната шийка и как може да възникне?
Синоними на предраково заболяване на МШ са:
- Дисплазии
- Преканцерози
- LSIL (low grade squamous intraepithelial lesion) т.е. нискостепенно предраково заболяване
- HSIL (high grade squamous intraepithelial lesion) т.е. високостепенно предраково заболяване
- CIN1, CIN2, CIN3
- CIN1 съответства на LSIL
- CIN2-3 съответства на HSIL. HSIL или CIN2-3 са непосредствените предшественици на РМШ и ако се пропусне тяхната диагноза, след време ще се развие РМШ.
✓ Инфекцията с онкогенни щамове (общо 14, но основно 16, 31, 33 щам) на човешкия папилома вирус – HPV, променя нормалната клетка в предракова, т.е. възниква предраково заболяване на маточната шийка, което се превръща в рак с течение на времето.
✓ Времевата рамка на този процес е 2 до 10 години, което дава възможност за диагноза на предраковите заболявания, които се лекуват успешно в амбулаторни условия с локална анестезия и без усложнения и без премахване на детеродни органи.
Прогресията от CIN (предраково заболяване на маточната шийка) до инвазивен карцином (рак на маточната шийка) е илюстрирана на тази фигура:

Колкото по-високостепенно е едно заболяване – CIN2, CIN3 толкова е по-голям шансът да се превърне в рак и по-кратко времето за тази трансформация. Затова тези две форми се наричат високостепенни предракови форми: HSIL (high grade squamous intraepithelial lesion).
Как се лекуват предраковите заболявания на маточната шийка?
Високостепенните преканцерози CIN2, 3, т.е. HSIL задължително трябва да се лекуват, за да не се развие инвазивен РМШ.
Съвременното лечение е изрязване (ексцизия) с електрическа бримка (LLETZ процедура – Large Loop Excision of Transformation Zone). Тази процедура замени конизацията (скалпелна или с електронож), която е по-травматична и обременена с повече усложнения, особено при жени, които не са завършили своята репродукция, и е свързана със задължителен болничен престой.
Представлява отстраняване с електрическа бримка на тежки предракови изменения на маточната шийка – CIN2-3, с което се постига тяхното излекуване. Това е “златен стандарт” в световен мащаб за лечение на тежки преканцерози.
Ако не се лекуват така, тези преканцерози водят до рак на маточната шийка за различен период от време. Извършва се с локална анестезия в амбулаторни условия за около 30 мин. с подготовката. Маточната шийка зараства за 2-3 месеца без промяна и без отражение върху забременяване и износване на бременността.
На фигурата по-долу схематично е представена техниката на LLETZ:
Sellors John W, Sankaranarayanan R. Colposcopy and Treatment of Cervical Intraepithelial Neoplasia: A Beginners’ Manual. Published by IARC, Lyon, 2003

LLETZ се извършва в амбулаторни условия, с локална анестезия, няма болничен престой и период на възстановяване.
Методиката и методологията на тази хирургична процедура е обект на авторско право, въз основа на защитен дисертационен труд от д-р Йонка Корновска, дм през 2022 г. В този труд е описано успешното лечение на предраковите заболявания на маточната шийка чрез LLETZ при 189 пациента.
Опитът ми с тази процедура в амбулаторни условия надхвърля 600 успешно лекувани пациенти.
Предимства на техниката, извършена в МЦ за женско здраве “Проф. Корновски”:
- локална анестезия (липсва болка, а не се отнема съзнанието)
- пациентът си тръгва след 30 мин. от Медицинския център
- маточната шийка зараства без промяна и без деформации
- осигурява трайно излекуване без риск да се развие рак
- липсва кървене и усложнения
- доказан огромен опит в извършването и методиката на процедурата
- без риск за забременяване и износване на последваща бременност
- липсва прием в болница и болничен престой и всички, свързани с това неудобства
Лечение на CIN1/LSIL
Нискостепенните предракови заболявания CIN1 или LSIL могат да се проследяват, защото не са непосредствени предшественици на инвазивния карцином, но в някои случаи изискват лечение.
Такива случаи са:
- цитонамазка извън нормата (над II група)
- “+” HPV тест за онкогенни щамове
- заболяването е голямо по площ
- заболяването не изчезва след период на проследяване
Лечението в тези случаи включва: СО2 лазерна вапоризация и в по-редки казуси – LLETZ.
Какво представлява процедурата СО2 лазерна вапоризация при CIN1 или LSIL (начално предраково заболяване)?
Извършва се с локална анестезия под колпоскопски контрол за около 15 мин. Лазерният лъч прецизно “изпарява” само предраковите клетки до здравата тъкан в достатъчна дълбочина, за да не се възвърнат отново.
Предимства на СО2 лазерна вапоризация пред криодеструкцията:
Унищожава предраковите клетки, разположени в жлезите на епитела, т.е. над 7 мм дълбочина (това се оказа недостатък на криодеструкцията, където дълбочината на деструкция е няколко мм, а предраковите диспластични клетки могат да се разполагат в жлези на 7 мм дълбочина).
Всички права запазени © Явор Корновски, 2025