Skip to main content

В процеса на възникване на рака на маточната шийка (РМШ) има открита и доказана причинно- следствена връзка със следните 3 стъпки:

Инфекция с онкогенни щамове човешки папилома вируси HPV (12 щама)

Възникване на тежко предраково заболяване CIN2-3 / HSIL
вторична профилактика

Прогресия на CIN2-3 до инвазивен РМШ

Вторичната профилактика на рака на маточната шийка е система от мероприятия, които възпрепятстват прехода между 2-ра и 3-та стъпка на процеса на възникване на рак на маточната шийка (РМШ).

В условия на неваксинирана популация (ваксинацията срещу oнкогенни HPV е първична профилактика – вж. Първична профилактика), вторичната профилактика играе ключова роля за намаляването на честотата на РМШ.

С други думи, целта на вторичната профилактика е откриването (диагнозата) на предраковите заболявания на маточната шийка (вж. Как възниква рака на маточната шийка?) и тяхното лечение или проследяване.

За целите на вторичната профилактика се прилагат скринингови тестове. Чрез тях се идентифицират носителите на онкогенни щамове човешки папилома вируси – HPV (вж. Човешки папилома вируси – разпространение) и се “пресяват” от останалата популация. Основното предназначение на скрининговите тестове е да могат достоверно да отсеят жените, изложени на риск от развитие на РМШ, от останалите в дадена популация.

Повече за скрининговите тестове може да научите в публикацията: Как да се предпазим от рак на маточната шийка?

Носителите на онкогенни щамове (особено  HPV-16) подлежат на процедура за поставяне или изключване на диагноза “предраково заболяване на маточната шийка”. Тази процедура се нарича колпоскопия.

Колпоскопията е високоспециализиран, амбулаторен, неинвазивен, безболезнен апаратен метод, чрез който се установява наличието и локализацията на дискретни предракови изменения на МШ. Ако такива бъдат диагностицирани, тя се комбинира с щипкова прицелна биопсия (която е неболезнена и не изисква анестезия) и това е единственият начин за поставяне на диагнозата “предраково заболяване на МШ”. Биопсията под колпоскопски контрол е “златен стандарт” в поставянето на диагноза “предраково заболяване на маточната шийка”.

Колпоскопията е много отговорна процедура, защото ако не се извърши качествено, може да се приеме, че липсва заболяване и да се пропусне дискретен тежък предраков процес, пациентката да се успокои, че всичко е наред, и процесът да стигне до клиничен рак.

Вторият аспект на вторичната профилактика (първият е поставянето на диагноза, т.е. откриването на тежките предракови заболявания) е лечението на тези предракови заболявания. Повече за този аспект може да научите от публикацията: Как се лекуват предраковите заболявания на маточната шийка?